Mama na detskom ihrisku.

Ešte pred pôrodom som navštívila vnútorné detské ihrisko. Sú to zariadenia pre deti a rodičov. Sú bezplatné a v prípade zlého počasia sa tu dá aktívne tráviť čas v spoločnosti iných detí na plne vybavenom detskom ihrisku s hračkami. V určitých časových intervaloch tu robia aj tanečné programy pre deti. Aspoň taký program som zažila ja. Čo bolo zaujímavé, tak prv než Vás tam vpustia, zmerajú vám aj deťom telesnú teplotu, aby sa vyhli nejakej nákaze. Samozrejmosťou je opäť automat s vodou na prípravu jedla a toalety.


Pracuje tu niekoľko žien, ktoré dozerajú na deti, alebo skôr na to, aby im tam deti z toho neurobili jeden veľký chaos. Bolo tam množstvo skladačiek. Ak by ich deti domiešali, tak by sa potom tie ženy mohli týždeň hrať na Popolušky.



Vnútorné detské ihrisko s poličkami plnými skladačiek a hračiek.

Vo vnútornom detskom ihrisku na deti dozerá niekoľko žien.
Klasické vonkajšie detské ihriská sú všade. Ale úplne všade, kde je nejaký kúsok zelene medzi domami, je umiestnená minimálne jedna zostava so šmýkačkou. Ihriská nie sú oplotené, ale zeleňou izolované od cesty. Sú na gumových rohožiach. Prvky, ktoré sa tu nachádzajú sú dimenzované na hmotnosť a veľkosť dospelého človeka, a to z toho dôvodu, aby rodičia mohli do týchto prvkov vojsť a viesť deti priamo ku nejakej aktivite, ktorá sa v prvku nachádza ako počítadlo, krútiace kotúče alebo sa rovno s dieťaťom šmyknúť po šmýkačke v prípade že je ešte veľmi malé. 
Detské ihrisko.
Prvky na cvičenie okolo detského ihriska.

Prvky na cvičenie s popisom ich použitia.
V tesnej blízkosti detského ihriska bývajú prvky na cvičenie. Hrazdy, rebriny, lehátka, stacionárne bicykle, steppery, rôzne krútiace prvky, ktoré som u nás nevidela ani v katalógoch. Tieto prvky sú aktívne využívané prevažne staršími ľuďmi. Prídu na detské ihrisko s vnúčatami a starý rodič cvičí na stacionárnom bicykli a dohliada tak priamo na deti, ktoré sú pár metrov od neho. Starší ľudia (predpokladám na dôchodku) tu aktívne cvičia, či na športových prvkoch alebo sa postavia medzi stromy a vykonávajú tu rôzne cviky. 
Hrazdy na cvičenie.
 Ak to dovolí priestor, súčasťou ihriska je veľká spevnená plocha ohradená zábradlím. Je určená pre korčuliarov, skateboardy, detské bicykle, kolobežky a znovu pre starších ľudí, ktorí sa prechádzajú a cvičia na tejto ploche. Konkrétne som videla vozíčkarov, ktorí sem prišli, postavili sa pri zábradlí a pridržiavajúc sa sa snažili pomaly chodiť dookola. 
Spevnená plocha pri detskom ihrisku.
Pri ihrisku alebo všeobecne súčasťou parku je voda na umývanie. Či je pitná to netuším, ale je určená na umytie pred jedlom, alebo ak sa niekto zašpiní pri pobyte v parku.

Ďalší prvok, ktorý je pri každom ihrisku je chodník z okrúhliakov, ktorý slúži na masáž chodidiel. Je obyčajne tak meter široký a nie príliš dlhý. Okrúhliaky sú tu vertikálne uložené a zaliate v betóne. Môžete si tak urobiť reflexnú masáž chodidiel priamo vonku na ihrisku.
Okrúhliakový chodník na masáž nôh.

Tabuľa s návodom na použitie chodníka.

Navštívila som niekoľko ihrísk a len v jednom som našla pieskovisko. Nie sú tu bežné. V týchto klimatických podmienkach asi nie je najľahšie udržať pieskovisko hygienicky čisté.
Ale potom som pochopila, prečo nemajú pieskoviská. Načo by pracne robili pieskoviská, keď majú jedno veľké okolo celého ostrova??? Z centra Taipei sa za necelú hodinku dostanete na pláž ku momentálne 30 °C moru s jedným veľkým pieskoviskom. 
Na najväčšom pieskovisku sa delí o náradie...

Piknik na pláži - pardon, na pieskovisku.

Dajú sa tu vidieť veľryby, ale na pieskovisko sa vyhadzujú kosatky...
Kvôli miestnej klíme sú nad ihriskami husté stromy. Inak by boli také rozpálené, že by bolo nemožné sa tu zdržiavať počas dňa. Napr. tento máj (jarný mesiac) teploty v tieni dosahovali 35-36 C. Na slnku by to teplomer neprežil. Aj lavičky na slnku by mali rovnaký význam ako na dne Hornádu. Každý park a potom zvlášť ihrisko je vybavené tabuľami s prevádzkovým poriadkom. Čo je zakázané, odporúčané a žiadané. Aj tu je jasne napísané, ako sa majú deti správať na ihrisku, aby sa predišlo konfliktom a zraneniam. Psy sú na ihrisku zakázané, no aj tu som sa už stretla s pánom, ktorý prišiel vyvenčieť papagája na ihrisko. 

Ihriská sú veľmi dobre nasvietené a vyhľadávané aj po západe slnka. Vtedy je teplota len okolo 29 °C. No bez repelentu sem prísť by bola škrabacia samovražda. Repelent je základná výbava na detské ihrisko.

Ihriská sú vždy súčasťou parku alebo nejak zaujímavo upravej zelene či verejného priestoru. Aj keď je to len malá zostava medzi obytnými domami s minimálnou rozlohou, každý strom tú má tabuľku s názvom a popisom o aký druh rastliny sa jedná (ale to už zachádzam do témy ďalšieho príspevku, ktorý bude o parkoch...)
Popisná tabuľa k rastlinám.
Zaujímavé sú tu aj vodné ihriská. Tieto sú súčasťou plavární, alebo je to proste vodné ihrisko, kde sa platí vstupné. V podstate si skúste predstaviť plavecký bazén, do neho umiestnite veľkú hernú zostavu a ako dopadovú zónu napustite pol metra vody a máte vodné ihrisko.  Jedno také som navštívila v Múzeu pitnej vody. Áno, aj také múzeum tu majú. V tomto parku je aj vodné ihrisko pre malé deti. 
Vodné ihrisko pre malé deti v múzeu pitnej vody.

Vodné ihrisko v múzeu pitnej vody.


0 komentárov:

Zverejnenie komentára

 

Majka Bali

majka.bali@gmail.com